| Product Brochure | G96VTN Product Brochure |
| Owner's Manual | G96VTN Owner's Manual |
| Warranty | Keeprite Limited Warranty |
Keeprite / G96VTN / 80,000 BTU
$3,995.00 $5,599.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The KeepRite G96VTN08017 delivers 80,000 BTU/hr of heating power with up to 96% AFUE, helping you stay warm while reducing energy costs. Ideal for mid-to-large homes, this high-efficiency gas furnace features a two-stage gas valve and variable-speed ECM blower motor for precise temperature control and quieter operation.
Features
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 80,000 BTU (2500-3500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 17.5" X 35" |
| Weight | 174 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 80,000 BTU (2500-3500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 17.5" X 35" |
| Weight | 174 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 34% OFF
Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,749.00$7,199.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,799.00Buy it from $45 a month
Read more - 31% OFF
Lennox / ML296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,949.00$5,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,945.00$5,999.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.