| Literature | EL18KSLV Product Brochure |
| Product Specifications | EL18KSLV ecifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / EL18KSLV / 2 TON
$6,300.00 $6,999.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox EL18KSLV is a high-efficiency heat pump designed to deliver reliable year-round comfort. With advanced variable-speed technology, it ensures optimal performance in both hot and cold conditions, operates quietly, and supports smart thermostat integration. It’s also an energy-efficient and eco-friendly solution for modern homes.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | EL18KSLV-024 |
| Energy Efficiency | 19.5 SEER |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 2 TON |
| Max Heating Capacity | 24,800 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 54 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 15.75" x 40.25" x 30" |
| Weight | 161 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | EL18KSLV-024 |
| Energy Efficiency | 19.5 SEER |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 2 TON |
| Max Heating Capacity | 24,800 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 54 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 15.75" x 40.25" x 30" |
| Weight | 161 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.