| Product Brochure | G96VTN Product Brochure |
| Owner's Manual | G96VTN Owner's Manual |
| Warranty | Keeprite Limited Warranty |
Keeprite / G96VTN / 40,000 BTU
$3,595.00 $4,899.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Keeprite QuietComfort gas furnace will ensure that you stay warm and comfortable inside, even during the coldest winters. Enjoy enhanced temperature control with reliable two-stage operation and a variable-speed blower. These systems also work with your cooling unit in the summer months to help pull moisture out of the air.
Features
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 40,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 14.18" X 35" |
| Weight | 123 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 40,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 14.18" X 35" |
| Weight | 123 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 32% OFF
Lennox / EL296V0110 / 110,000 BTU
$5,049.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E0110 / 110,000 BTU
$5,000.00$7,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 19% OFF
Lennox / ML296V0110 / 110,000 BTU
$4,795.00$5,899.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 33% OFF
Lennox / ML196E0110 / 110,000 BTU
$4,445.00$6,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.