| Product Brochure | G96VTN Product Brochure |
| Owner's Manual | G96VTN Owner's Manual |
| Warranty | Keeprite Limited Warranty |
Keeprite / G96VTN / 60,000 BTU
$3,695.00 $5,199.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The KeepRite G96VTN0601716B is a highly efficient two-stage gas furnace, designed to maximize comfort and energy savings. This system boasts impressive efficiency, delivering up to 96.7% Annual Fuel Utilization Efficiency (AFUE) in upflow and horizontal configurations and 95% AFUE in downflow, making it an energy-conscious choice. It features two-stage heating for precise temperature control, adjusting heat output based on demand to optimize operation. Equipped with a variable-speed, constant-torque ECM blower motor, the system offers 25-speed operation that enhances airflow for both heating and cooling, reducing temperature swings for a more comfortable environment.
Features
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 60,000 BTU (1500-2500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 17.5" X 35" |
| Weight | 145 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | G96VTN |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 60,000 BTU (1500-2500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 17.5" X 35" |
| Weight | 145 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 35% OFF
Lennox / EL296V070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,399.00$6,799.00Buy it from $45 a month
Read more - 33% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,299.00$6,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 28% OFF
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
Rated 4.96 out of 5$3,795.00$5,299.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,645.00$5,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.