| Product Brochure | N96MSN Product Brochure |
| Owner's Manual | N96MSN Owner's Manual |
| Warranty | Keeprite Limited Warranty |
Keeprite / N96MSN / 100,000 BTU
$4,345.00 $5,449.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Keeprite Furnace Model N96MSN1002120A is a high-performance, energy-efficient heating system designed for homes ranging from 1,800 to 2,300 square feet. Engineered to meet the needs of Southern Ontario?s cold winters, this furnace boasts a powerful heating capacity of 100,000 BTU. Its dependable operation ensures your home stays warm and comfortable, even during the harshest conditions, making it a reliable choice for families looking for consistent performance.
Features
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | N96MSN |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 100,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Multi-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 21" X 35" |
| Weight | 164.5 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | N96MSN |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 100,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Multi-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 29.5" X 21" X 35" |
| Weight | 164.5 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 34% OFF
Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,749.00$7,199.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,799.00Buy it from $45 a month
Read more - 31% OFF
Lennox / ML296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,949.00$5,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,945.00$5,999.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.