| Product Specifications | EL16XC1 Product Brochure |
| Installation Instructions | EL16XC1 Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / EL16XC1036 / 3 TON
$5,489.00 $7,517.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
Out of stock
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Elite air conditioners from Lennox come equipped with a Precision-Balanced, direct drive fan to keep the noise low and the savings high and are reinforced with PermaGuard cabinet for long-lasting protection against rust and corrosion. This air conditioner is built for reliable performance, and the high-efficiency design will also save you money on your monthly cooling costs.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Elite Series (EL16XC1S-036-2) |
| Energy Efficiency | 16-17.85 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 71 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 35" x 30.5" x 35" |
| Weight | 205 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Elite Series (EL16XC1S-036-2) |
| Energy Efficiency | 16-17.85 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 71 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 35" x 30.5" x 35" |
| Weight | 205 lbs |
| Gas Type | R-410A |
5 reviews for Lennox / EL16XC1036 / 3 TON
Similar Products
You may also like…
- 17% OFF
Lennox / EL22KCV036 / 3 TON
$7,527.00$9,087.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 23% OFF
Lennox / EL16KC1036 / 3 TON
$6,175.00$8,047.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / EL15KC1036 / 3 TON
$5,863.00$7,735.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / ML14XC1036 / 3 TON
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,099.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Lori.M –
Can’t say enough good things about this company. Everyone – from salespeople to installers – was great to work with. No hype, just great service at a great price. They were at the house when they said they would be, did excellent work, cleaned up when they left. I’d recommend them to anyone.
Charlie –
Excellent response, service, professionalism, courtesy. Called 30 minutes out, came within the time window agreed upon, answered our questions, We would highly recommend them.
2Andy –
Very polite and professional employees from the owner to the installers. Made a fair bid and were prompt in installing our new system. Will recommend them to friends and neighbours.
Mike –
I just got it installed, it’s amazing.
I’m happy with the job the guy name Jackie installed it. I definitely recommend them
Jerry –
They recently installed a system at my home. Very professional, helpful, and efficient.