| Literature | EL22KCV Product Brochure |
| Product Specifications | EL22KCV Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / EL22KCV036 / 3 TON
$7,527.00 $9,087.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox Elite® Series EL22KCV air conditioner is a high-performance, variable-capacity cooling system designed for ultimate efficiency and comfort. Equipped with Precise Comfort® technology, it continuously adjusts cooling output in small increments, maintaining a more consistent temperature and optimizing energy use. The variable-capacity inverter compressor enhances humidity control while significantly reducing energy consumption, earning it ENERGY STAR® Most Efficient certification. Built with R-454B refrigerant, it provides an eco-friendly cooling solution with a lower environmental impact. The SmartHinge™ louvered cabinet allows for easy servicing and improved airflow, while its sound-dampening design ensures ultra-quiet operation. Ideal for homeowners seeking top-tier efficiency, superior comfort, and advanced technology, the EL22KCV sets a new standard in cooling performance.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL22KCV-036-230) |
| Energy Efficiency | 22.50 SEER2 |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 60 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 39.5" x 35.5" x 39" |
| Weight | 245 lbs |
| Gas Type | R-454B |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL22KCV-036-230) |
| Energy Efficiency | 22.50 SEER2 |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 60 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 39.5" x 35.5" x 39" |
| Weight | 245 lbs |
| Gas Type | R-454B |
Similar Products
You may also like…
- 23% OFF
Lennox / EL16KC1036 / 3 TON
$6,175.00$8,047.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / EL15KC1036 / 3 TON
$5,863.00$7,735.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 25% OFF
Lennox / ML17KC2036 / 3 TON
$5,759.00$7,631.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / ML14XC1036 / 3 TON
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,099.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.