| Literature | CSA6 Product Brochure |
| Product Specifications | CSA6 Specifications Sheet |
| Warranty | Keeprite 10-Years Warranty |
Keeprite / CSA624 / 2 TON
$4,845.00 $5,449.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Come in from the heat with our high efficiency air conditioner with a single-stage compressor that quietly delivers cool comfort and reduced humidity. Pair it with a complete Ion communicating system, including the Ion System Control with Wi-Fi capability, for the convenience of remote access along with improved energy-saving performance and comfort management.
Features
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Model | CSA6 |
| Energy Efficiency | 14.5-16 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 69 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 31.188" x 31.188" x 28.688" |
| Weight | 212 lbs |
| Gas Type | R-454B |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Keeprite |
|---|---|
| Model | CSA6 |
| Energy Efficiency | 14.5-16 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 69 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year |
| Dimensions (DxWxH) | 31.188" x 31.188" x 28.688" |
| Weight | 212 lbs |
| Gas Type | R-454B |
Similar Products
You may also like…
- 20% OFF
Lennox / 13ACXN024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$4,081.00$5,125.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 2% OFF
Trane / XR14 / 2 TON
$6,626.00$6,749.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 21% OFF
Goodman / GSX14024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$4,199.00$5,349.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 29% OFF
Lennox / ML14XC1024 / 2 TON
Rated 4.98 out of 5$3,999.00$5,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.