| Literature | GSX14 Product Brochure |
| Product Specifications | GSX14 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman 10-Years Warranty |
Goodman / GSX14024 / 2 TON
$4,199.00 $5,349.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Goodman GSX14 air conditioner is meticulously crafted to deliver consistent and dependable cooling comfort for years. Boasting up to 15 SEER cooling performances, it ensures lower energy consumption than lower SEER models. The advanced fan design also guarantees noiseless, reliable airflow for an extended lifespan.
Features
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX14 |
| Energy Efficiency | 14 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 71 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 126 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX14 |
| Energy Efficiency | 14 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 71 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 126 lbs |
| Gas Type | R-410A |
1 review for Goodman / GSX14024 / 2 TON
Similar Products
You may also like…
- 20% OFF
Lennox / 13ACXN024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$4,081.00$5,125.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 2% OFF
Trane / XR14 / 2 TON
$6,626.00$6,749.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 23% OFF
Goodman / GSX16024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$4,795.00$6,199.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 29% OFF
Lennox / ML14XC1024 / 2 TON
Rated 4.98 out of 5$3,999.00$5,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Rhiana Macroz –
Excellent customer service, very friendly, patient, and helpful.