| Product Specifications | 13ACXN Product Brochure |
| Installation Instructions | 13ACXN Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / 13ACXN024 / 2 TON
$4,081.00 $5,125.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200

ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Even in the hottest summer months, the Merit series works efficiently to enhance your comfort with its Precision-balanced, direct drive fan to keep the noise low and the savings high. Combined with its Cabinets built using superior materials and proprietary designs make this Lennox unit more durable, safer and easier to maintain.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (13ACXN024-230) |
| Energy Efficiency | 13-15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 24.25" x 24.25" x 25.25" |
| Weight | 138 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (13ACXN024-230) |
| Energy Efficiency | 13-15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 24.25" x 24.25" x 25.25" |
| Weight | 138 lbs |
| Gas Type | R-410A |
5 reviews for Lennox / 13ACXN024 / 2 TON
Similar Products
You may also like…
-
18% OFF

Lennox / EL22KCV024 / 2 TON
$7,003.00$8,567.00Buy it from $45 a month
Add to cart -
22% OFF

Lennox / EL16KC1024 / 2 TON
$5,651.00$7,267.00Buy it from $45 a month
Add to cart -
23% OFF

Lennox / EL15KC1024 / 2 TON
$5,339.00$6,955.00Buy it from $45 a month
Add to cart -
29% OFF

Lennox / ML14XC1024 / 2 TON
Rated 4.98 out of 5$3,999.00$5,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can
-
Trust
-
Rely On
-
Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Zeinab B –
Great customer service with no hassle!
Andrew Krempin –
5 stars for this amazing team 🙂 They were quick, professional, used quality products and I actually smiled hearing the all in price for service. Truly an awesome team and they were very respectfull throughout the entire process from booking to install. I wish this company all the best and I WILL use them again in the future.
Saj Zaidi –
Great customer service and very good value.
We had a rep come to our place and the whole install was done within an hour. Good flexibility with timings too!
Arman Mazaheri –
They have great service with a reliable staff who knows what they are doing. I would highly recommend them for your HVAC needs
Isabella –
Fast and friendly service. The technician’s were very skilled and even did a little extra work for me. I highly recommend HVAC TRUST