| Literature | GSX13 Product Brochure |
| Product Specifications | GSX13 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman 10-Years Warranty |
Goodman / GSX13024 / 2 TON
$3,695.00 $4,849.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
Out of stock
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Product Description:
Goodman GSX13 is equipped with a plethora of cutting-edge features that ensure exceptional performance for an extended period. We employ innovative techniques and premium materials to provide a consistent, comfortable temperature throughout your home while maintaining energy efficiency for many years to come.
Features
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX13 |
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 72 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 103 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX13 |
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 72 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 103 lbs |
| Gas Type | R-410A |
2 reviews for Goodman / GSX13024 / 2 TON
Product reviews
| Literature | GSX13 Product Brochure |
| Product Specifications | GSX13 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman 10-Years Warranty |
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX13 |
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 2 TON (1501-2200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 72 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 103 lbs |
| Gas Type | R-410A |
2 reviews for Goodman / GSX13024 / 2 TON
- Rated 5 out of 5
Jacos –
The service is smooth and straightforward.
- Rated 5 out of 5
Riley Hill –
The Goodman GSX13 is a reliable and efficient air conditioner. It keeps my home cool and comfortable even on the hottest days. Easy installation and great value for the price. Highly recommend.
Similar Products
You may also like…
- 21% OFF
Lennox / 13ACXN024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$3,831.00$4,875.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 2% OFF
Trane / XR14 / 2 TON
$6,376.00$6,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 28% OFF
Lennox / EL16XC1024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$4,715.00$6,539.00Buy it from $45 a month
Read more - 23% OFF
Goodman / GSX14024 / 2 TON
Rated 5.00 out of 5$3,949.00$5,099.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Jacos –
The service is smooth and straightforward.
Riley Hill –
The Goodman GSX13 is a reliable and efficient air conditioner. It keeps my home cool and comfortable even on the hottest days. Easy installation and great value for the price. Highly recommend.