| Product Specifications | GRVT96 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman Limited Warranty |
Goodman / GRVT96 / 100,000 BTU
$4,695.00 $5,799.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Goodman GRVT961005DN is a high-efficiency two-stage, variable-speed gas furnace designed for superior comfort, quiet operation, and lower utility bills. Delivering up to 97.5% AFUE, this 100,000 BTU furnace uses ComfortBridge? communicating technology and Bluetooth? diagnostics via the CoolCloud? mobile app to simplify installation and service. Built for long-term reliability, this model features durable heat exchangers, low-NOx operation, and flexible installation options (upflow or horizontal). This furnace is also AHRI certified! AHRI Reference #: 216619915
Features
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | GRVT96 |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 100,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Multi-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29" X 24.5" X 34.5" |
| Weight | 153 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | GRVT96 |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 100,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Multi-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29" X 24.5" X 34.5" |
| Weight | 153 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 32% OFF
Lennox / EL296V0110 / 110,000 BTU
$5,049.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E0110 / 110,000 BTU
$5,000.00$7,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 19% OFF
Lennox / ML296V0110 / 110,000 BTU
$4,795.00$5,899.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 33% OFF
Lennox / ML196E0110 / 110,000 BTU
$4,445.00$6,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.