| Literature | Product Brochure |
| Product Specifications | Spec Sheet |
| Warranty | Rinnai Limited Warranty |
Rinnai / RU180iN / 10 GPM
$4,099.00 $5,349.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
Out of stock
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
New SENSEI Rinnai RU180iN Tankless Water Heaters, with an enhanced combustion system, provide all the traditional benefits of a Rinnai tankless water heater, but with a better experience for installers and users. SENSEI provides an endless supply of hot water, energy savings, a space-saving design, and environmentally friendly features.
Features
Additional information
| Make | Rinnai |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | RU180iN |
| Energy Efficiency | 91% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10 GPM (37.9 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 11.45" x 18.5" x 31.3" |
| Weight | 64 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Rinnai |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | RU180iN |
| Energy Efficiency | 91% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10 GPM (37.9 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 11.45" x 18.5" x 31.3" |
| Weight | 64 lbs |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.