ProAir / P30-36HFN1-S / 3 TON
$6,000.00 $6,999.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Enjoy year-round comfort with a system that delivers both heating and cooling, even in extreme temperatures. Engineered for energy efficiency and quiet operation, it works seamlessly with smart thermostats for easy control. Plus, it’s an eco-friendly choice that reduces your carbon footprint.
Features
Additional information
| Make | ProAir |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | P30-36HFN1-S |
| Energy Efficiency | 15.2 SEER |
| Compressor Stages | Inverter |
| Cooling Capacity | 3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 61 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 14.76" x 38.58" x 38.39" |
| Weight | 203.7 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | ProAir |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | P30-36HFN1-S |
| Energy Efficiency | 15.2 SEER |
| Compressor Stages | Inverter |
| Cooling Capacity | 3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 61 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 14.76" x 38.58" x 38.39" |
| Weight | 203.7 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.