| Literature | NFC-200H Product Brochure |
| Product Specifications | NFC-200H Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Part Warranty |
Navien / NFC250200H / 199,900 BTU
$9,195.00 $12,099.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien’s innovation, durability, and proven fire tube technology have done it again. The new Navien NFC-200H Condensing High Capacity Fire Tube Combi-boilers are the highest heating and DHW performance ever built into one compact combi-boiler.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | NFC-200H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,900 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 7.9 GPM (30 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 17.3" x 17.3" x 33.5" |
| Weight | 141 lbs (64 kg) |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | NFC-200H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,900 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 7.9 GPM (30 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 17.3" x 17.3" x 33.5" |
| Weight | 141 lbs (64 kg) |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.