| Literature | DLCURAH Product Brochure |
| Product Specifications | DLCURAH Specifications Sheet |
Midea EVOX / DLCURAH36 / 3 TON
$6,099.00 $9,800.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Midea EVOX heat pump systems are designed for different climate conditions and upgrade needs. With the Enhanced Vapor Injection (EVI) technology, compressor bolsters the heat pump’s heating output, making it a reliable choice during cold weather, and ramps up its efficiency, or COP score.
Features
Additional information
| Make | Midea |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | DLCURAH36ABK |
| Energy Efficiency | 18 SEER to 18 SEER2 |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Coil Model # | DLFULAH36XcX |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 64 dBA |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 52.48" x 37.48" x 16.34" |
| Weight - Outdoor | 227.07 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Midea |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | DLCURAH36ABK |
| Energy Efficiency | 18 SEER to 18 SEER2 |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Coil Model # | DLFULAH36XcX |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 64 dBA |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 52.48" x 37.48" x 16.34" |
| Weight - Outdoor | 227.07 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.