| Literature | SLP99 Product Brochure |
| Product Specifications | SLP99 Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
| Extended Warranty | Lennox Extended Warranty |
Lennox / SLP99V090 / 90,000 BTU f
$5,995.00 $7,749.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Not only is the SLP99V gas furnace part of the Dave Lennox Signature® Collection, it’s part of the Ultimate Comfort System™. Which combines the best of everything Lennox has to offer to create an unprecedented whole-home comfort system that seamlessly and intelligently works together to stay finely tuned to your home and deliver consistently clean, perfect air.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Signature Series (SLP99UHV) |
| Energy Efficiency | 99% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Modulating |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 21" X 33" |
| Weight | 156 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Signature Series (SLP99UHV) |
| Energy Efficiency | 99% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Modulating |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 21" X 33" |
| Weight | 156 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 35% OFF
Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,499.00$6,949.00Buy it from $45 a month
Read more - 33% OFF
Lennox / EL296E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,399.00$6,549.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / ML296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,699.00$5,449.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 36% OFF
Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,695.00$5,749.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.