| Literature | ML196E Product Brochure, Merit Series Models |
| Product Specifications | ML196E Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
$3,945.00 $5,999.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox ML196E090 furnace offers 96% AFUE energy efficiency, a stainless steel heat exchanger, variable speed blower motor, SilentComfort technology, and SureLight ignition system. Its durable steel construction and insulated cabinet make for reliable and low-maintenance heating.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML196UH090XE48C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 142 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML196UH090XE48C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 142 lbs |
21 reviews for Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
Similar Products
You may also like…
- 34% OFF
Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,749.00$7,199.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,799.00Buy it from $45 a month
Read more - 22% OFF
Lennox / SLP99V090 / 90,000 BTU f
$6,245.00$7,999.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 31% OFF
Lennox / ML296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,949.00$5,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Allie Sabadin –
Had an amazing experience, very informative as well as professionally service
Louis Vessos –
Best service in the town, done very professionally
Natalie Nichonsan –
very good quality furnace in the genuine price ,performs amazing, its good one
Karen Macdonald –
very easy to operate ,must have ,fully statisfied with the purchase
Teresa Allen –
Worth buying it, performs very well and very effective in the reasonable price.
Tunde Makinde –
Installed very smoothly and easy to operate as well ,in no waste time, impressive service
Melisa Markell –
enjoying it last since 6 months, performs really very smooth ,glad that made a fair bid
Henry Sterling –
Amazing quality as assured ,will recommend for sure to near ones
Brock Sinden –
It really works very smooth and is value the money.it also consumes less power as well that is a plus point.
Andrew Marsden –
Service provided is really commendable, as it was on time as told ,demo was done very professionally ,cleared all doubts very positively
Georgio Marcello –
Furnace has really good quality and performs very well, no such extra efforts to operate, genuine price
Manveer Singh –
service was done on time and glad that i made this purchase as it performs very well, recommendable
Ramzy Eid –
The quality is perfect as assured and does the job very well, indeed a good one
Nidhi Chanan –
Amazed with the service provided, it was on time as assured and with informative demo, cleared all doubts
Niclola Cantera –
I am using this furnace last 7months and its performance is surely a plus ,one should go for it for sure, fully satisfied
Grant La Hay –
Very good service in the town as compared to others, installed very professionally .happy with my purchase
Sydney Elias –
Its very easy to maintain, no such extra efforts and performs amazing.
Abdul Varind –
operates very smoothly, happy that i bought it.
Randel Dehass –
service as told was on time and demo was very informative as well, satisfied with the purchase
Kelly Wash –
Very comfortable to maintain, no such hard husstle one should buy without any second thought
Irina alwan –
Performs very smooth ,glad that i have spent on right thing. i will recommend this to my near ones also.