| Literature | ML296V Product Brochure, Merit Series Models |
| Product Specifications | ML296V Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
$44.74 $59.00 /month
*Price may vary outside of GTAA
Available in Ontario Only
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Product Description:
At every turn, the Lennox ML296V070 gas furnace is designed to be the most energy-efficient furnace in its class. A variable-speed fan keeps temperature swings to a bare minimum. Two-stage heating saves gas by adjusting the flame size based on demand. With a 96% efficiency rating, the ML296V gas furnace uses 2/3 less energy than competitive single-speed units so you pay for perfectly heated air, not wasted energy.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML296UH070XV36B) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" X 17.5" X 33" |
| Weight | 138 lbs |
RESOURCE links
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML296UH070XV36B) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" X 17.5" X 33" |
| Weight | 138 lbs |
Product reviews
| Literature | ML296V Product Brochure, Merit Series Models |
| Product Specifications | ML296V Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML296UH070XV36B) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" X 17.5" X 33" |
| Weight | 138 lbs |
Reviews
There are no reviews yet.
Similar Products
You may also like…
- 37% OFF
Lennox / EL296V070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,149.00$6,549.00Buy it from $45 a month
Read more - 34% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,049.00$6,149.00Buy it from $45 a month
Read more - 24% OFF
Lennox / SLP99V070 / 70,000 BTU
$5,695.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 35% OFF
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,395.00$5,249.00Buy it from $45 a month
Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.