| Literature | ML196E Product Brochure, Merit Series Models |
| Product Specifications | ML196E Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML196E0110 / 110,000 BTU
$4,445.00 $6,599.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox ML196E0110 furnace offers 96% AFUE energy efficiency, a stainless steel heat exchanger, variable speed blower motor, SilentComfort technology, and SureLight ignition system. Its durable steel construction and insulated cabinet make for reliable and low-maintenance heating.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML196UH110XE60C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 110,000 BTU (3500-4500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 164 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML196UH110XE60C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 110,000 BTU (3500-4500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 164 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 32% OFF
Lennox / EL296V0110 / 110,000 BTU
$5,049.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Read more - 32% OFF
Lennox / EL296E0110 / 110,000 BTU
$5,000.00$7,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 21% OFF
Lennox / SLP99V0110 / 110,000 BTU
$6,745.00$8,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 19% OFF
Lennox / ML296V0110 / 110,000 BTU
$4,795.00$5,899.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.