| Literature | ML17KC2 Product Brochure |
| Product Specifications | ML17KC2 Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML17KC2048 / 4 TON
$7,315.00 $8,775.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox ML17KC2 air conditioner is a high-efficiency, two-stage cooling system designed for superior comfort and energy savings. Its two-stage scroll compressor allows for longer, low-speed operation, improving temperature consistency and humidity control while reducing energy consumption. Built with R-454B refrigerant, it provides an environmentally friendly cooling solution with a lower global warming potential. The ENERGY STAR® certification ensures excellent efficiency, helping to lower utility costs. Featuring a heavy-gauge, galvanized steel cabinet with a corrosion-resistant coating, the ML17KC2 is built for durability in various weather conditions. With its quiet operation and optimized airflow design, this unit is a smart choice for homeowners seeking long-term performance and comfort.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML17XC2-048-230) |
| Energy Efficiency | 18 SEER |
| Cooling Capacity | 4 TON (3751-4250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 73 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.25" x 28.25" x 29.25" |
| Weight | 206 lbs |
| Gas Type | R-454B |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Merit Series (ML17XC2-048-230) |
| Energy Efficiency | 18 SEER |
| Cooling Capacity | 4 TON (3751-4250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 73 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.25" x 28.25" x 29.25" |
| Weight | 206 lbs |
| Gas Type | R-454B |
Similar Products
You may also like…
- 9% OFF
Lennox / EL22KCV048 / 4 TON
$9,083.00$10,023.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 16% OFF
Lennox / EL16KC1048 / 4 TON
$7,731.00$9,191.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 16% OFF
Lennox / EL15KC1048 / 4 TON
$7,419.00$8,879.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 19% OFF
Lennox / ML14XC1048 / 4 TON
$5,799.00$7,199.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.