| Literature | ML13KC1 Product Brochure |
| Product Specifications | ML13KC1 Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML13KC1036 / 3 TON
$5,343.00 $7,215.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox ML13KC1 air conditioner offers dependable cooling performance with a focus on energy efficiency and durability. Featuring a high-efficiency scroll compressor and rugged design, it delivers reliable operation even in extreme conditions. The unit is built with R-454B refrigerant, an environmentally friendly alternative that reduces its carbon footprint while maintaining optimal cooling power. Its composite fan blades and corrosion-resistant cabinet enhance longevity and quiet performance, making it a cost-effective and low-maintenance choice for homeowners seeking reliable comfort.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML13KC1-036-230) |
| Energy Efficiency | 15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 73 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.25" x 28.25" x 33.25" |
| Weight | 175 lbs |
| Gas Type | R-454B |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML13KC1-036-230) |
| Energy Efficiency | 15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 73 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.25" x 28.25" x 33.25" |
| Weight | 175 lbs |
| Gas Type | R-454B |
Similar Products
You may also like…
- 17% OFF
Lennox / EL22KCV036 / 3 TON
$7,527.00$9,087.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 23% OFF
Lennox / EL16KC1036 / 3 TON
$6,175.00$8,047.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / EL15KC1036 / 3 TON
$5,863.00$7,735.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / ML14XC1036 / 3 TON
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,099.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.