| Product Specifications | 13ACXN Product Brochure |
| Installation Instructions | 13ACXN Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / 13ACXN018 / 1.5 TON
$3,669.00 $4,709.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Even in the hottest summer months, the Merit series works efficiently to enhance your comfort with its Precision-balanced, direct drive fan to keep the noise low and the savings high. Combined with its Cabinets built using superior materials and proprietary designs make this Lennox unit more durable, safer and easier to maintain.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (13ACXN018-230) |
| Energy Efficiency | 13-15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 1.5 TON (0-1500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 24.25" x 24.25" x 25.25" |
| Weight | 138 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (13ACXN018-230) |
| Energy Efficiency | 13-15.5 SEER |
| Cooling Capacity | 1.5 TON (0-1500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 24.25" x 24.25" x 25.25" |
| Weight | 138 lbs |
| Gas Type | R-410A |
1 review for Lennox / 13ACXN018 / 1.5 TON
Similar Products
You may also like…
- 18% OFF
Lennox / EL22KCV024 / 2 TON
$7,003.00$8,567.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 22% OFF
Lennox / EL16KC1024 / 2 TON
$5,651.00$7,267.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 23% OFF
Lennox / EL15KC1024 / 2 TON
$5,339.00$6,955.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 29% OFF
Lennox / ML14XC1024 / 2 TON
Rated 4.98 out of 5$3,999.00$5,599.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Phil. A –
Came when they said they would. Completed the work in a timely fashion and removed all the old material and left our house and yard spotless.