| Literature | Product Brochure |
| Product Specifications | Specifications Sheet |
| Product Comparison | Product Comparison |
KingHome / KU36UHO / 2-3 TON
$6,999.00 $9,618.80
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The KingHome Ultranixx KU Series is a ducted heat pump system designed for residential or light commercial applications. It features inverter technology to provide energy-efficient heating and cooling, and is designed to be compact and easy to install. The system also includes features such as auto-restart, sleep mode, and a programmable timer for added convenience and comfort.
Features
Additional information
| Make | KingHome |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | KU036UHO |
| Energy Efficiency | 20 SEER |
| Compressor Stages | Inverter |
| Cooling Capacity | 2-3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 55 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 18.25" x 37" x 32.25" |
| Weight | 295 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | KingHome |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | KU036UHO |
| Energy Efficiency | 20 SEER |
| Compressor Stages | Inverter |
| Cooling Capacity | 2-3 TON |
| Max Heating Capacity | 36,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 55 dBA |
| Dimensions (DxWxH) | 18.25" x 37" x 32.25" |
| Weight | 295 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.