| Literature | GSX13 Product Brochure |
| Product Specifications | GSX13 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman 10-Years Warranty |
Goodman / GSX13036 / 3 TON
$4,195.00 $5,449.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
Out of stock
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Goodman GSX13 is loaded with features designed to provide outstanding performance for years to come. We use advanced techniques and materials so you know the cozy, even temperature you feel in every corner of your home is an energy-efficient trend that’s designed to stay for many years.
Features
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX13 |
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 72 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 118 lbs |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GSX13 |
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 3 TON (2751-3250 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 72 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 26" x 26" x 27.5" |
| Weight | 118 lbs |
| Gas Type | R-410A |
Similar Products
You may also like…
- 20% OFF
Lennox / 13ACXN036 / 3 TON
Rated 5.00 out of 5$4,497.00$5,645.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 2% OFF
Trane / XR14 / 3 TON
$7,326.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 16% OFF
Goodman / GSX14036 / 3 TON
$4,799.00$5,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 24% OFF
Lennox / ML14XC1036 / 3 TON
Rated 5.00 out of 5$4,649.00$6,099.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.