| Literature | GMVC96 Product Brochure |
| Product Specifications | GMVC96 Specifications Sheet |
| Warranty | Goodman Limited Warranty |
Goodman / GMVC96060 / 60,000 BTU
$4,095.00 $4,849.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Goodman GMVC96 is loaded with features designed to provide outstanding performance for years to come.? With even heat you feel in every corner of your home is an energy-efficient warming trend that’s designed to stay for many years.
Features
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GMVC96 |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 60,000 BTU (1500-2500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.75" X 17.5" X 34.5" |
| Weight | 117 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Goodman |
|---|---|
| Model | GMVC96 |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 60,000 BTU (1500-2500 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 28.75" X 17.5" X 34.5" |
| Weight | 117 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 35% OFF
Lennox / EL296V070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,399.00$6,799.00Buy it from $45 a month
Read more - 33% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,299.00$6,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 28% OFF
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
Rated 4.96 out of 5$3,795.00$5,299.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,645.00$5,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.