| Literature | Carrier Mini Split Product Brochure |
| Product Specifications | Comfort Series Mini Split Specifications Sheet |
| Warranty | Carrier Limited Warranty |
Carrier / Comfort Series / 12,000 BTU
$4,399.00 $5,799.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200

ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Carrier Comfort Series ductless mini air conditioner is the most econimical solution to quickly and effeciently cool and heat l your ductless space. It offers the convenience of a temperature-sensing handheld remote and customized control over your comfort with four available fan speeds and louvers that can either move or remain stationary.
Features
Additional information
| Make | Carrier |
|---|---|
| Model | Comfort Series (40MHHQ12 / 38MHRCQ12AA3) |
| Standard Installation | ✔ |
| Condenser Type | Heat Pump (Heating + Cooling) |
| Mount Type | Wall |
| Zoning | Single |
| Energy Efficiency | 19.8 SEER |
| Size | 301 – 500 sqft (1 TON) |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU |
| Heating Capacity | 12,000 BTU |
| Compressor Type | Swing |
| Voltage | 220V |
| Max Air Flow | 329 CFM |
| Sound Rating (dBA) | 29 dBA |
| Wireless Remote | ✔ |
| Wifi Capable | ✔ |
| ENERGY STAR Certified | ✖ |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 11.81 x 32 x 7.75 |
| Weight - Indoor | 22.49 Lbs |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 21.85 x 30.12 x 11.93 |
| Weight - Outdoor | 59.30 Lbs |
| Gas Type | R-410A |
| Installation Exclusion | Standard installation does not include copper line or electrical wires or breakers |
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Carrier |
|---|---|
| Model | Comfort Series (40MHHQ12 / 38MHRCQ12AA3) |
| Standard Installation | ✔ |
| Condenser Type | Heat Pump (Heating + Cooling) |
| Mount Type | Wall |
| Zoning | Single |
| Energy Efficiency | 19.8 SEER |
| Size | 301 – 500 sqft (1 TON) |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU |
| Heating Capacity | 12,000 BTU |
| Compressor Type | Swing |
| Voltage | 220V |
| Max Air Flow | 329 CFM |
| Sound Rating (dBA) | 29 dBA |
| Wireless Remote | ✔ |
| Wifi Capable | ✔ |
| ENERGY STAR Certified | ✖ |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 11.81 x 32 x 7.75 |
| Weight - Indoor | 22.49 Lbs |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 21.85 x 30.12 x 11.93 |
| Weight - Outdoor | 59.30 Lbs |
| Gas Type | R-410A |
| Installation Exclusion | Standard installation does not include copper line or electrical wires or breakers |
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can
-
Trust
-
Rely On
-
Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.