| Product Specifications | Climate 5000 Product Brochure |
| Installation Instructions | Climate 5000 Specifications Sheet |
| Warranty | Bosch Limited Warranty |
Bosch / Climate 5000 / 24,000 BTU
$5,299.00 $5,999.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
An exceptional alternative to traditional HVAC systems is here with the Bosch Climate 5000 ductless systems. Focusing on individual rooms and living spaces this on-demand comfort that is flexible, simple to install and easy to maintain.
Features
Additional information
| Make | Bosch |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Climate 5000 (BMS500-AAU024-1AHXXA / BMS500-AAS024-1CSXXA) |
| Standard Installation | ✔ |
| Condenser Type | Heat Pump (Heating + Cooling) |
| Mount Type | Wall |
| Zoning | Single |
| Energy Efficiency | 20 SEER |
| Size | 750 – 1200 sqft (2 TON) |
| Cooling Capacity | 24,000 BTU |
| Heating Capacity | 25,000 BTU |
| Compressor Type | Swing |
| Voltage | 220V |
| Max Air Flow | 589 CFM |
| Sound Rating (dBA) | 33 dBA |
| Wireless Remote | ✔ |
| Wifi Capable | ✔ |
| ENERGY STAR Certified | ✔ |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty | 5 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 13.46 x 43.54 x 9.13 |
| Weight - Indoor | 29.1 Lbs |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 31.89 x 37.24 x 16.54 |
| Weight - Outdoor | 136.69 Lbs |
| Gas Type | R-410A |
| Installation Exclusion | Standard installation does not include copper line or electrical wires or breakers |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Bosch |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Climate 5000 (BMS500-AAU024-1AHXXA / BMS500-AAS024-1CSXXA) |
| Standard Installation | ✔ |
| Condenser Type | Heat Pump (Heating + Cooling) |
| Mount Type | Wall |
| Zoning | Single |
| Energy Efficiency | 20 SEER |
| Size | 750 – 1200 sqft (2 TON) |
| Cooling Capacity | 24,000 BTU |
| Heating Capacity | 25,000 BTU |
| Compressor Type | Swing |
| Voltage | 220V |
| Max Air Flow | 589 CFM |
| Sound Rating (dBA) | 33 dBA |
| Wireless Remote | ✔ |
| Wifi Capable | ✔ |
| ENERGY STAR Certified | ✔ |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty | 5 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 13.46 x 43.54 x 9.13 |
| Weight - Indoor | 29.1 Lbs |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 31.89 x 37.24 x 16.54 |
| Weight - Outdoor | 136.69 Lbs |
| Gas Type | R-410A |
| Installation Exclusion | Standard installation does not include copper line or electrical wires or breakers |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.