| Literature | Bladex XHeat Series Product Brochure |
| Error Codes | Bladex XHeat Series Error Codes |
| Diagram | Bladex XHeat Series Wiring Diagram |
| Installation Manual | Bladex XHeat Series Coil Installation Manual |
| Installation Manual | Bladex XHeat Series Heat Pump Installation Manual |
Bladex / BX30U / 4-5 TON
$8,899.00 $10,800.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Product Description:
Experience superior comfort, enhanced energy efficiency, and optimal space utilization with the Bladex EcoHeat System. Elevate your indoor environment with a solution that blends state-of-the-art technology with a commitment to your well-being and space optimization
Features
Additional information
| Make | Bladex |
|---|---|
| Model | BLC-60HWAC1, BX30U-55HPHYHA |
| Energy Efficiency | 14.5 SEER2 |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 4-5 TON |
| Max Heating Capacity | 55,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 62 dBA |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 27.99" x 24.49" x 20.98" |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 52.48" x 37.48" x 16.34" |
| Weight - Indoor | 86.64 lbs |
| Weight - Outdoor | 239.86 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
RESOURCE links
Additional information
| Make | Bladex |
|---|---|
| Model | BLC-60HWAC1, BX30U-55HPHYHA |
| Energy Efficiency | 14.5 SEER2 |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 4-5 TON |
| Max Heating Capacity | 55,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 62 dBA |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 27.99" x 24.49" x 20.98" |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 52.48" x 37.48" x 16.34" |
| Weight - Indoor | 86.64 lbs |
| Weight - Outdoor | 239.86 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
Product reviews
| Literature | Bladex XHeat Series Product Brochure |
| Error Codes | Bladex XHeat Series Error Codes |
| Diagram | Bladex XHeat Series Wiring Diagram |
| Installation Manual | Bladex XHeat Series Coil Installation Manual |
| Installation Manual | Bladex XHeat Series Heat Pump Installation Manual |
Additional information
| Make | Bladex |
|---|---|
| Model | BLC-60HWAC1, BX30U-55HPHYHA |
| Energy Efficiency | 14.5 SEER2 |
| Compressor Stages | Variable |
| Cooling Capacity | 4-5 TON |
| Max Heating Capacity | 55,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Coil | Included |
| Standard Installation | Included |
| Rebate Eligible | Yes |
| Sound Rating | 62 dBA |
| Dimensions - Indoor (H"xW"xD") | 27.99" x 24.49" x 20.98" |
| Dimensions - Outdoor (H"xW"xD") | 52.48" x 37.48" x 16.34" |
| Weight - Indoor | 86.64 lbs |
| Weight - Outdoor | 239.86 lbs |
| Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Type | R-410A |
Reviews
There are no reviews yet.
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.