| Literature | Viessmann 100W Product Brochure |
| Product Specifications | Viessmann 100W Spec Sheet |
| Warranty | Viessmann 100W Limited Part Warranty |
Viessmann / 100W / 199,000 BTU
$8,949.00 $11,649.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
With its outstanding design and price/performance ratio, the Vitodens 100-W is the perfect mix of performance and value. Its compact design, zero clearance to combustibles and extremely quiet operation make the Vitodens 100-W an ideal choice even in the smallest spaces.
Features
Additional information
| Make | Viessmann |
|---|---|
| Model | VSMBB1HE199 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10.6 GPM |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + Life-Time Pressure Vessel Warranty |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 21.75" x 17.75" x 39" |
| Weight | 179 lbs (81 kg) |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Viessmann |
|---|---|
| Model | VSMBB1HE199 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10.6 GPM |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + Life-Time Pressure Vessel Warranty |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 21.75" x 17.75" x 39" |
| Weight | 179 lbs (81 kg) |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.