| Product Specifications | XR13 Specifications Sheet |
Trane / XR13 / 2.5 TON
$5,999.00 $6,149.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The XR13 air conditioner system comes with the reliability you expect from Trane and the comfort your home deserves. Built with you in mind, this home air conditioning system’s design helps deliver cool air to every room in your house, allowing you to relax comfortably.
Features
Additional information
| Model | XR13 (4TTR3030) |
|---|---|
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 2.5 TON (2201-2750 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 32.625" x 29.75" x 32.75" |
| Weight | 197 lbs |
| Make | Trane |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Model | XR13 (4TTR3030) |
|---|---|
| Energy Efficiency | 13 SEER |
| Cooling Capacity | 2.5 TON (2201-2750 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Coil Included | Yes |
| Standard Installation | Yes |
| Sound Rating | As low as 76 decibels |
| Parts Warranty | 10 Year |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 32.625" x 29.75" x 32.75" |
| Weight | 197 lbs |
| Make | Trane |
Similar Products
You may also like…
- 21% OFF
Lennox / 13ACXN030 / 2.5 TON
$4,095.00$5,187.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 3% OFF
Trane / XR14 / 2.5 TON
$6,726.00$6,899.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 25% OFF
Lennox / EL16XC1030 / 2.5 TON
$5,183.00$6,955.00Buy it from $45 a month
Read more - 24% OFF
Goodman / GSX13030 / 2.5 TON
$3,799.00$4,999.00Buy it from $45 a month
Read more
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.