| Literature | NPE-150S Product Brochure |
| Product Specifications | NPE-150S Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Warranty |
Navien / NPE240S2 / 11.2 GPM
$4,195.00 $5,299.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien is the leader in condensing technology for water heaters and boilers. Naviens’ advanced systems recover extra heat from flue gases, that would be lost in non-condensing systems, to increase energy efficiency and reduce greenhouse gas emissions.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | NPE-240S2 |
| Energy Efficiency | 97% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 11.2 GPM (42 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 75 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | NPE-240S2 |
| Energy Efficiency | 97% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 11.2 GPM (42 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 75 lbs |
3 reviews for Navien / NPE240S2 / 11.2 GPM
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

John Larry –
Friendly. On time. Delivered and installed as promised.
Mahmoud –
Overall very satisfied and highly recommended. Thank you!!
Tony –
Amazing experience!!!!
Thank you