| Literature | NPE-150A Product Brochure |
| Product Specifications | NPE-150A Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Warranty |
Navien / NPE240A2 / 11.2 GPM
$4,245.00 $5,449.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien is the leader in condensing technology for tankless on demand water heaters and boilers. The Navien NPE-240A2 includes advanced ultra-high-efficiency tankless technology with a built-in recirculation pump, buffer tank, and more.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-240A2 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | 0.5 GAL (Buffer Tank) |
| Water Flow Rate | 11.2 GPM (42 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 77 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-240A2 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,000 BTU |
| Storage Capacity | 0.5 GAL (Buffer Tank) |
| Water Flow Rate | 11.2 GPM (42 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 77 lbs |
Be the first to review “Navien / NPE240A2 / 11.2 GPM” Cancel reply
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On
Over 25 Years of Trusted Service Backed Proudly by 5-Star Ratings.
5.0
246 Google Reviews

Reviews
There are no reviews yet.