| Literature | NPE-150A Product Brochure |
| Product Specifications | NPE-150A Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Warranty |
Navien / NPE210A2 / 10.1 GPM
Rated 5.00 out of 5 based on 3 customer ratings
(3 customer reviews) $4,045.00 $5,249.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien is the leader in condensing technology for tankless, on-demand water heaters and boilers. The Navien NPE210A includes advanced ultra-high-efficiency tankless technology with a built-in recirculation pump, buffer tank, and more.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-210A2 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | 0.5 GAL (Buffer Tank) |
| Water Flow Rate | 10.1 GPM (38 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 77 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-210A2 |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | 0.5 GAL (Buffer Tank) |
| Water Flow Rate | 10.1 GPM (38 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 77 lbs |
3 reviews for Navien / NPE210A2 / 10.1 GPM
Add a review Cancel reply
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On
Over 25 Years of Trusted Service Backed Proudly by 5-Star Ratings.
5.0
246 Google Reviews

Jacob –
We were very satisfied with HVAC TRUST. We felt we got a very reasonable quote on a new tankless system. Their install team was fast, efficient, courteous, and knowledgeable. We highly recommend them.
Mohammad –
A great experience. They were here exactly when they said they would be, answered all my questions fully, Thank you so much.
Lori. P –
Just great service at a great price.