| Literature | NFB-200H Product Brochure |
| Product Specifications | NFB-200H Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Part Warranty |
Navien / NFB200H / 199,900 BTU
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review) $7,645.00 $10,299.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien, the condensing leader brings you the future of fire tube boiler technology. The Navien NFB-200H Condensing Boiler totally reinvented fire tube technology from the ground up with its patented compact stainless steel fire tube heat exchanger.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NFB-200H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,900 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 7.9 GPM (30 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 17.3" x 17.3" x 27.6" |
| Weight | 121 lbs (55 kg) |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NFB-200H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 199,900 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 7.9 GPM (30 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 17.3" x 17.3" x 27.6" |
| Weight | 121 lbs (55 kg) |
1 review for Navien / NFB200H / 199,900 BTU
Add a review Cancel reply
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On
Over 25 Years of Trusted Service Backed Proudly by 5-Star Ratings.
5.0
246 Google Reviews

Mike day –
This is an excellent product, it uses very little energy and the guys who installed the unit were great.