| Literature | NCB-190/060H Product Brochure |
| Product Specifications | NCB-190/060H Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Part Warranty |
Navien / NCB190080H / 80,000 BTU
$7,245.00 $10,699.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien is the highest selling brand of condensing combi-boilers and takes home heating and DHW to new heights. The new NCB-190H is taking combi performance to the highest levels. As the competition tries to get closer, Navien ingenuity keeps advancing their lead.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NCB-190-080H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 80,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 6.4 GPM (24.2 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 12.8" x 17.3" x 29.3" |
| Weight | 87 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NCB-190-080H |
| Energy Efficiency | 95% UEF |
| Heating Capacity | 80,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 6.4 GPM (24.2 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 12.8" x 17.3" x 29.3" |
| Weight | 87 lbs |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.