| Literature | ML196E Product Brochure, Merit Series Models |
| Product Specifications | ML196E Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
$3,395.00 $5,249.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox ML196E070 furnace offers 96% AFUE energy efficiency, a stainless steel heat exchanger, variable speed blower motor, SilentComfort technology, and SureLight ignition system. Its durable steel construction and insulated cabinet make for reliable and low-maintenance heating.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML196UH070XE36B) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 129 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Merit Series (ML196UH070XE36B) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Single-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Constant-Torque |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + 20 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 129 lbs |
21 reviews for Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Similar Products
You may also like…
- 37% OFF
Lennox / EL296V070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,149.00$6,549.00Buy it from $45 a month
Read more - 34% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,049.00$6,149.00Buy it from $45 a month
Read more - 24% OFF
Lennox / SLP99V070 / 70,000 BTU
$5,695.00$7,449.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 30% OFF
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
Rated 4.96 out of 5$3,545.00$5,049.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Farzanesh Farahani –
satisfying quality plus worth the cost
Janet.S –
Very polite and professional. Made a fair bid and were prompt in installing our new system. Will recommend them to friends and neighbours.
Brij Talwar –
service provided in very professional way, satisfied with the quality as well
Faisal Firoz –
service provided on time and very effectively done
Mohammad Farooqi –
using from last 6 months, consistent performance since installation.
Yip Shing Ho –
Furnace is worth buying, performs well and installed very professionally
Rao Sethipalli –
best and value for money
Maria Vitale –
The furnace is of good quality and works very smoothly, very easy to use
George Somerville –
The Furnace is value for money and works very smoothly, no such hard operations
Greg bell –
Worth buying it,, one should go for it undoubtedly
Mig Caunan –
the installation done very smoothly and the demo given was very informative.
Esther lemieux –
Furnace is very effective according to its price and easy to operate, satisfied with my purchase
Anthony Corderio –
The service was really good and in no time waste, will recommend my near and dear ones
Ravinder pal singh Ubhi –
The furnace quality is really amazing had great experience with the service provided as well, satisfied
Daniel Vecchi –
Service was excellent, very polite and humble.
Ron benoit –
Very Reliable and effective furnace
Salvatore Occhipinti –
Price is very effective according to the quality ,fully satisfied!
Ali Mhaimeed –
The Furnace is really amazing and installation was done very smoothly, really valuable
Dragi Stojanov –
The quality is great and the service provided for the installation was good ,good experience
Mahesh Bhagat –
The furnace consumes less power and works very effective, worth the price.
Julia Rogers –
Nice quality ,made a fair bid