| Installation Instructions | EL297VK Product Installation |
| Product Specifications | EL297VK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Warranty |
Lennox / EL297VK / 130,000 BTU
$5,699.00 $6,803.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
The Lennox EL297UH135XV60DK is a two-stage gas furnace delivering around 130,000 BTU, ideal for larger homes or heavier heating demands. It features a variable-speed blower motor for smooth airflow, more even temperature and better humidity control. It?s rated at about 97% AFUE, ensuring efficient fuel-to-heat conversion. The unit supports upflow or horizontal installation for flexible placement in the home.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL297UH135XV60DK) |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 130,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 24.5" X 33" |
| Weight | 188 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL297UH135XV60DK) |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 130,000 BTU |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 24.5" X 33" |
| Weight | 188 lbs |
Similar Products
You may also like…
- 33% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,299.00$6,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 23% OFF
Lennox / SLP99V070 / 70,000 BTU
$5,945.00$7,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 28% OFF
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
Rated 4.96 out of 5$3,795.00$5,299.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,645.00$5,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.