| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Lennox / EL297EK / 70,000 BTU
$47.26 $60.00 /month
*Price may vary outside of GTAA
Available in Ontario Only
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Product Description:
The Lennox EL297UH070XE36BK is a high-efficiency, two-stage natural-gas furnace delivering roughly 70,000 BTU heating capacity ? suitable for medium-size homes. It boasts up to 97 % AFUE, converting nearly all fuel into heat for greater efficiency. It?s designed for upflow or horizontal installation and features a ?Power Saver?? constant-torque blower for steady, efficient airflow.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Elite Series (EL297UH070XE36BK) |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 17.5" X 33" |
| Weight | 133 lbs |
RESOURCE links
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Elite Series (EL297UH070XE36BK) |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 17.5" X 33" |
| Weight | 133 lbs |
Product reviews
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | Elite Series (EL297UH070XE36BK) |
| Energy Efficiency | 97% AFUE |
| Heating Capacity | 70,000 BTU (1500-3000 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 29.25" X 17.5" X 33" |
| Weight | 133 lbs |
Reviews
There are no reviews yet.
Similar Products
You may also like…
- 33% OFF
Lennox / EL296E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,299.00$6,399.00Buy it from $45 a month
Read more - 23% OFF
Lennox / SLP99V070 / 70,000 BTU
$5,945.00$7,699.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 28% OFF
Lennox / ML296V070 / 70,000 BTU
Rated 4.96 out of 5$3,795.00$5,299.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 34% OFF
Lennox / ML196E070 / 70,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,645.00$5,499.00Buy it from $45 a month
Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.