| Literature | Product Brochure |
| Product Specifications | Specifications Sheet |
RINNAI / IP090099C / 90,000 BTU
$8,599.00 $9,849.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Designed with the Professional in mind, the new Rinnai I-SERIES Plus Boilers deliver unmatched value and performance. This series features Smart Sense Adaptive Gas Valve technology and up to a 96% AFUE for significant energy savings. The I-SERIES Plus offers 4 zone capability, 2″ venting up to 75 ft., and boasts faster, easier installation than ever before.
Features
Additional information
| Make | Rinnai |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | IP090099C |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 5.3 GPM (20 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 11.5" x 18.5" x 26.4" |
| Weight | 73 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Rinnai |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | IP090099C |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 5.3 GPM (20 L/m) @ 45°F (25°C) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 10 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 11.5" x 18.5" x 26.4" |
| Weight | 73 lbs |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.