| Literature | NPE-150S Product Brochure |
| Product Specifications | NPE-150S Spec Sheet |
| Warranty | Navien Limited Warranty |
Navien / NPE210S2 / 10.1 GPM
Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
(5 customer reviews) $3,745.00 $4,849.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
Navien is the leader in condensing technology for water heaters and boilers. Naviens’ advanced systems recover extra heat from flue gases, that would be lost in non-condensing systems, to increase energy efficiency and reduce greenhouse gas emissions.
Features
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-210S2 |
| Energy Efficiency | 97% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10.1 GPM (38 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 75 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Navien |
|---|---|
| Model | NPE-210S2 |
| Energy Efficiency | 97% UEF |
| Heating Capacity | 180,000 BTU |
| Storage Capacity | N/A |
| Water Flow Rate | 10.1 GPM (38 L/m) |
| Wifi Capable | ✔ |
| Standard Installation | ✔ |
| Rebate Eligible | ✔ |
| Parts Warranty | 5 Year Limited Parts + 15 Year Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 13.2" x 17.3" x 27.24" |
| Weight | 75 lbs |
5 reviews for Navien / NPE210S2 / 10.1 GPM
Add a review Cancel reply
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On
Over 25 Years of Trusted Service Backed Proudly by 5-Star Ratings.
5.0
246 Google Reviews

Henry. R –
Jacky was excellent. He arrived on time. He is knowledgeable, friendly and was really helpful in working me through the details of what he was doing. I highly recommend
MELISSA. B –
Great company! Honest, transparent, and very helpful!
Andrea –
Fast and friendly service. The technician’s were very skilled and even did a little extra work for me. I highly recommend HVAC TRUST
David –
We were able to get an appointment in a very timely manner. Very professional and detailed. Very nice people.
Sharon –
Can’t say enough good things about this company. Everyone – from salespeople to installers