| Literature | EL296V Product Brochure, Elite Series Models |
| Product Specifications | EL296V Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Limited Warranty |
Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
$4,499.00 $6,949.00
Buy it from $45 a month
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
Out of stock
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
With an efficiency rating of up to 96% AFUE, the EL296V can potentially save you hundreds of dollars per year in energy costs. During the summer, its variable-speed motor can increase the efficiency of your outdoor cooling unit. For maximum energy savings year-round. With an efficiency rating of up to 96% AFUE, the EL296V can potentially save you hundreds of dollars per year in energy costs.
Features
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL296UH090XV48C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 163 lbs |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | Lennox |
|---|---|
| Model | Elite Series (EL296UH090XV48C) |
| Energy Efficiency | 96% AFUE |
| Heating Capacity | 90,000 BTU (2800-4200 sqft) |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Stages of Heating | Two-Stage |
| Standard Installation | Yes |
| Fan Motor | Variable-Speed |
| Rebate Eligible | Yes |
| Parts Warranty | 10 Year + Life-Time Heat Exchanger |
| Labour Warranty | 1 Year (10 Year Available) |
| Dimensions (DxWxH) | 27.75" x 21" x 33" |
| Weight | 163 lbs |
1 review for Lennox / EL296V090 / 90,000 BTU
Similar Products
You may also like…
- 33% OFF
Lennox / EL296E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$4,399.00$6,549.00Buy it from $45 a month
Read more - 23% OFF
Lennox / SLP99V090 / 90,000 BTU f
$5,995.00$7,749.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 32% OFF
Lennox / ML296V090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,699.00$5,449.00Buy it from $45 a month
Add to cart - 36% OFF
Lennox / ML196E090 / 90,000 BTU
Rated 5.00 out of 5$3,695.00$5,749.00Buy it from $45 a month
Add to cart
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Ingrid. W –
If you are looking for the best HVAC company, don’t look any further. Knowledgeable and honest. The best customer service.