| Literature | Product Brochure |
AprilAire-500M | 12 Gal
$599.00 $1,119.00
*Price may vary outside of GTA
Available in Ontario Only
*Initial Deposit Required: $200
ENERGY STAR® Qualified
Financing Options Available
Standard Installation Included
10 Year Parts & 1 Year Labour Warranty
Next Day Installation Product
*Price may vary based on financing programs
Have questions about this product?
Our experts are here to guide you.
Check out our FAQs for quick answers to common HVAC inquiries.
Product Description:
AprilAire 500 duct-mounted small bypass evaporative humidifier is designed for tight homes under 3,600 square feet. The humidifier adds moisture to your home’s dry air as it moves through our moisture-laden water panel to create Healthy Humidity throughout your home.
Features
Additional information
| Make | AprilAire |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | 500 |
| Capacity | 12 Gal |
| Floor Area | 3600 Square Feet |
| Operation Mode | Evaporative |
| Room Type | Whole-House |
| Sensor | Dual Sensor |
| Standard Installation | Included |
| Voltage | 120 Volts (AC) |
| Sound Rating | NA |
| Dimensions (DxWxH) | 15.63" x 10.25" x 13" |
| Weight | 6.1 lbs |
| Parts Warranty | 5 Year |
| Labor Warranty | 1 Year |
RESOURCE links
| Installation Instructions | EL297EK Product Installation |
| Product Specifications | EL297EK Specifications Sheet |
| Warranty | Lennox Basic Warranty |
Product reviews
Additional information
| Make | AprilAire |
|---|---|
| Availability | Availability is subject to manufacturer availability |
| Model | 500 |
| Capacity | 12 Gal |
| Floor Area | 3600 Square Feet |
| Operation Mode | Evaporative |
| Room Type | Whole-House |
| Sensor | Dual Sensor |
| Standard Installation | Included |
| Voltage | 120 Volts (AC) |
| Sound Rating | NA |
| Dimensions (DxWxH) | 15.63" x 10.25" x 13" |
| Weight | 6.1 lbs |
| Parts Warranty | 5 Year |
| Labor Warranty | 1 Year |
Similar Products
Honest, Transparent, & Reputable Services You Can - Trust
- Rely On
- Depend On
- Trust
- Rely On
- Depend On

Reviews
There are no reviews yet.